Субота, 20.04.2024, 01:02

Способи подолання стресу
Тренінгове заняття на тему: «Способи подолання стресу»
Здоровою є не та людина, що не має проблем, а та, що вміє їх вирішувати
П. Пезешкіан
Мета: навчити учасників тренінгу методам і способам релаксації,
саморегуляції, подолання тривожності та нервового напруження.
Обладнання: магнітофон, аудіо записи: «Звуки природи», «Шедеври
популярної музики», папір а-4, прості олівці, ручки, урна для сміття.
І. Вступне слово про стрес та його наслідки. Значення самодопомоги в стресових ситуаціях, вміння керувати своїм станом, взаємозв'язок нашої успішності у всіх галузях діяльності та спілкування із психологічним здоров'ям.
- Прошу час нашого заняття присвятити собі!
II.
1). На листку № 1 написати колір свого настрою на момент початку заняття та оцінити його за 10-бальною шкалою.
2). Вправа «Знайомство». На листку 2 намалювати свій асоціативний портрет, познайомити учасників заняття з малюнком, описати його запропонувати групі найбільш приємну форму звертання до себе. 3). Вправа «Погляд зсередини». Сісти зручно, заплющити очі, розслабитись. Уявити, що від пальців ніг всередину вашого тіла входить світло, воно повільно піднімається вашим тілом, ви бачите себе зсередини, повільно просуваєтесь поглядом по всіх куточках, по всіх клітинах, піднімаєтесь до голови, світло виходить з голови, піднімається - це яскраве сонце, воно піднялось над вами, тепер ви бачите себе зверху, затримайтесь в цьому стані. Обговорення: 1. Які відчуття у вас виникли? Як ви себе почували ? Що нового відкрили в собі ? Що сподобалось? Як себе почуваєте зараз ?
4) Вправа: «Регулююче дихання»
а) Зробити вдих (порахувати про себе його тривалість), видихати, намагаючись робити це довше, ніж вдих. Виконувати це протягом п'яти хвилин, намагаючись уповільнити ще більше видих.
Обговорення: Як ви себе почували на початку вправи і як зараз ? Ваш стан ? Що хочеться зробити ? З чим чи з ким зараз можете себе ототожнити ?
б) Зробити вдих і швидко видихнути. Повторити кілька разів. Обговорити: Що відчуваєте ? Які зміни з вами відбулись ? Як зараз можете охарактеризувати свій стан ? Що хочете зробити ? З ким чи з чим зараз себе можете ототожнити ?
5) Вправа: «Літопис неприємних подій».
Запишіть неприємні події, які сталися з вами протягом останнього місяця. Перечитати, обрати те, яке найбільш яскраво зараз уявляєте, найболючіше відгукується у вашому тілі.
Обговорення: Які почуття викликає цей спогад, ця подія? Як реагує ваше тіло ? Яка асоціація у вас виникає ? Якою метафорою можете це озвучити (прислів'я, притча, анектод...) ?
6) Вправа: «Німе кіно». Уявіть вашу неприємну подію, як фільм, який дивитесь. Тепер почніть дивитись знову:
а) зменшити яскравість;
б) зменшити розмір «екрану»;
в) забрати звук;
г) прискорити темп стрічки; додати веселу музику;
д) прокрутити «плівку» назад, знову вперед, додайте музику.
Обговорення: Як ви себе зараз почуваєте ? Чи змінився настрій ? Що нового побачили в вашому кіно про цю подію ?Яка метафора виникає ?
7) Вправа: «Швидка психологічна допомога» («Аптечка для себе») Записати протягом кількох хвилин (5 хв.) свої способи покращення настрою, зняття стресу, заспокоєння, досягнення рівноваги, гармонії.
Обговорення: Поділіться своїми найдійовішими засобами зняття стресу. Що ви запозичили в групі при озвучуванні «Аптечок» ? Що хочете сказати учасникам тренінгу ?
8) Робота в малих групах. Поділитись на 4 групи, розрахувавшись по колу на «зиму», «весну», «літо», «осінь».
Завдання: кожна група повинна знайти не менше 15 плюсів у наступних подіях: вкрали велику суму грошей на базарі; зламав руку по дорозі на роботу; наречена втікла в день весілля; скоротили на роботі.
9) Вправа «Релаксація». Сядьте зручно, закрити очі, розслабтесь, слухайте себе і музику природи.(слухання аудіо запису «Звуки природи» 4 хв.)
10) Вправа:»Масаж по колу». Всі стали в коло, один за одним. Ті, хто позаду «роблять масаж тим, хто попереду, ідучи по колу. Через 2 хв. Повернулися на 180 градусів і роблять те ж саме, але вже другим «клієнтам».
III. На листку № 1 знову оцінити свій настрій за 10-бальною шкалою, визначити колір свого настрою на даний момент.
Зачитати в колі записи на листку № 1. Розірвати, якщо є бажання листи з записами неприємних подій, викинути їх в урну для сміття. Підведення підсумків:
1. Що ви взяли для себе з нашої зустрічі ?
2.Як ви тепер ставитесь до стресу і неприємних подій ?
3. Які виникають асоціації, метафори ?
4. Що хочете побажати собі ?
IV. Ритуал прощання. Стати всім в коло, взявшись за руки. Побажати всім
(або комусь персонально) того, чого хотіли б для себе.
Примітка. Вправи виконують всі, в обговоренні беруть участь також всі учасники тренінгу.

1. Гаулстон М., Голдберг Ф. Психологические ловушки. Питер, 1997. 208 с.
2. Єфремцева С.А. Тренінг спілкування для старшокласників. Київ, 1994. 76 с.
3. Напреёнко А.К., Петров К.А. Психологическая саморегуляція. Київ, «Здоров'я», 1995. 240 с
4. Фурдуй Ф.И. Стрес и здоровье. Кишин
Переглядів: 3523 | Рейтинг: 0.0/0