ТЗШ №16 ім.В.Левицького
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Вівторок, 19.03.2024, 08:48
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Школа сприяння здоров"ю [31]
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 124
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Школа сприяння здоров"ю » Школа сприяння здоров"ю

Коли я буе маленьким... і щасливим
Тема. «Коли я був маленьким... і щасливим».
Мета. Показати можливість автобіографічного твору, як відтворити світ дитинства Олександра Довженка, розкрити багатство душі малого Сашка, вплив дитячих вражень на становлення Довженка-письменника
Хід уроку.
1. Розминка «твір-письменник». Діагностика знань. (Додаток 1)
2. Руханка «Молекула» (групування в парах).
3. Голосування ногами. (Додаток 2)
4. «Знайомство»(коло) «Моя улюблена поезія» Чому?
5. «Молекули» (поділ на групи)
(команда: лідер, назва, образ-спогади (малюнки))
6. Робота в групах.
I група. Твір-спогад (вільний спогад)
Довести.
- Для кого? Кому? (Автор, читач, родичі.)
- Для чого? Чому?
Для людини здатність забувати часто важливіша, ніж добра пам'ять. Коли повертаються у дитинство?
(Коли погано, проблеми, страждання)
У старості дід каже: «Колись було не так...».
(Спогади в спогадах)
Психологи кажуть : відкинути минуле, не баятися майбутнього - жити сьогодні.
- Чи варто жити сьогодні вчорашнім днем? Чи не є це втечею в минуле, втечею від реальності?
- Що згадував, а що забував Довженко?
- Хто ще поринав у спогади?
Т.Шевченко «І виріс я на чужині...»
«Якби ви знали, паничі...»
І.Франко «У долині край села...»
II група. Твір-автобіографія
Для чого письменник пише свою біографію?
«Для себе і про себе». Ще для кого?
- Що спонукало його до написання твору?
Літературознавці вважають, що це унікальний твір про «босоноге дитинство».
- Чому унікальний?
- Що дає жанр автобіографія учням 11 класу?
- Який автобіографічний твір вам згадується? Що він говорить про автора? Що спільного і що відмінного в обох творах?
- Що дає автору жанр «автобіографія» як митцю? Чому пише твір у цьому жанрі?
(Пише про себе, сказати можна про багато що.)
III група. Твір-сповідь
«Зачарована Десна» - це сповідь змученого митця.
- Що таке сповідь? Яка роль сповіді у житті людини?
Перед ким Богом, людьми
Чому сповідаються щоб очиститися
Коли важко, тягар на серці
... щоб виправдатися, зняти вину, передати справу в інші руки, розділити тягар.
- Чому (у чому) сповідався О.Довженко?
(Виправдовувався за сучасне, за компромісність, за пристосування)
Страждав і каявся. Чи було у чому каятися? Перед ким?
IV група. Кіноповість - жанр
1. Чому, коли, як звернувся Довженко до жанру кіноповісті?
2. Як народився Довженко-кіносценарист? Які таланти допомогли у цьому?
(Художник + письменник = кіносценарист)
Ю.Яновський: «Постаті живуть»
- Чому Довженко не зміг бути просто художником чи працювати письменником?
3. Чим ще відомий Довженко у кіномистецтві? (Співпраця з Одеською
кінофабрикою.)
4. Чим відрізняється кіноповість від повісті? (Побудова.)
5. Крім кіноповісті, у якому кіно-жанрі працював Довженко? (Документальний)
6. Переваги і недоліки кіно. Дивитися чи читати «Зачаровану Десну»?

I група. Людина серед природи
(природа через сприймання людей)
1. - Які герої любили природу? Хто і що любив? Як любили?
с.23 Дід Семен найбільше любив сонце, «добрий дух лугу і риби; грибів і ягод»
розмовляв з кіньми, телятами, травами, старою грушею, дубом, з усім живим
Баба Марушка (Як трудівниця)
Мати - в дії, в рості - процес закінченої роботи; початок і кінець, найвдячніша робота - щороку результат
(Зачитати цитату на с.21)
Куточки райської природи очима Сашка. «Раюю...».
- Опис городу.
- Опис тварин.
- Косовиця.
- Повінь - позитивний опис.
Природа завжди друг?
- Повінь - символ очищення, омиття чи символ смерті?
Ода Десні. (Учениця зачитує уривок з тексту напам'ять)
II група. Людина серед людей
Поговоримо про людей: звичайні чи особливі?
1. Чим дід Семен нагадував Бога? Чому?
(Св. Миколай схожий на діда.
Знав багато (досвід).
Знав природу.
Письменний по церковному.
Старі люд схожі на Бога.)
2. Прокльони баби Марушки це творчість чи лихослів'я?
- Як вони впливали на Сашка?
- Чи діяли вони?
- Як діє слово?
3. Що красивого бачив Сашко у батькові?
(Опис батька - зовнішність.
Внутрішня краса.
«Моє багатство не дозволяє мені купити нові чоботи» - гідність.
Особливо красивий - Батько-рятувальник.
«Великий добрий чоловік».)
4. Якою ми бачимо матір Сашка?
(Любить, як росте город.
Зла; добра, коли народилася дівчинка.
Знайшла себе на картині. Чому вона себе вважала (бачила) такою?
Вороги - баба, дід і батько.)
6. Інші цікаві особистості
(Самійло - косар (майстер своєї справи).
Тихін - «снайпер», який не вбирає.)
7. Як ведуть себе люди в різних обставинах.
(Повінь - паніка? Життя продовжується! Незвичайний час.
Чому не переїжджають?)
III група. Реальне і фантастичне у творі
Дійсність і вимисли автора
1. Картина божого суду - дійсність чи вимисел?
Люди на картині і життя - тотожні.
2. «Ми мертві лежимо, один я живий». Що вам на увазі автор? (Сашко мав жити за всіх)
3. Війна на косовиці. Справжня чи уявна?
4. Чари ворони.
5. Качка й каченята (качка говорить словами баби).
(Літературний прийом «оповідання в оповіданні».
Качка - Тихін - качка (поки гряне постріл).
6. Реальна нереальність -лев.
7. Сутичка з редакторами. Що дає нам цей момент для розуміння твору?
8. Пірат говорить. (Розуміння мови тварин.)
9. Розмова коней. (Про що?)
(Літературний прийом спогад в спогадах.
«Були в мене крила» - мрії.
«Я возив пророків» - важливі справи.
Тепер нас б'ють, (українців)
(Прийом іносказання, алегорія.)
IV група. Добро і зло
у контексті «Зачарованої Десни»
- Де ми зустрічаємо добро, а де зло?
- Поряд.
- В одній людині.
- В одній сім'ї.
- В одному селі.
- В одній країні.
Батько
Добро Зло
(великий добрий чоловік) пив горілку
бив матір
бив коней (себе недолю свою)
«Ми мертві лежимо»
Зло забрало 4 синів - добро залишило Україні Довженка.
Сінокіс
Добро Зло
рай - неповторний, чарівний; - ділення копиць, війна
- Як вирішували проблему ворожнечі діти.
«Ми одверталися і не дивилися»
(Аналогія з «Тінями забутих предків»)
2 події в Довженковій хаті
народження дитини і Смерть бабки Маришки
Учитель ставить діагноз
«Неразвитой» Сашко - стає письменником.
7. Закріплення вивченого (у колі).
Сашко. Довженко. Ми.
1. Довженка мучила недосконалість світу. Він страждав від того, що світ «поганіє» («так тоскно, так жалко, що світ поганіє», «світ споганіє, поки я виросту»).
Чи помічали ви серед краси, описаної у творі, «поганіння» світу?
Що наповнювало вас під час читання твору?
2. Як «поганів» Сашко у зачарованому світі?
Його дитячі гріхи і покаяння. Хто він: ангел чи грішник? Чому провалилася спроба бути святим? Чому не «споганів» О.Довженко?
3. Чи вірите ви у Сашків «зачарований рай»? Чи насправді все було таким прекрасним?
(- Дід працював і пропивав гроші у шинку.
- Було у житті моїх батьків багато плачу, темряви і жалю.
- Всі прожили свій вік нещасливо, знаходили собі могилу в горілці та сварках.
- Тяжка робота.
Життя їх було скорботним, вони не знали, як змінити його, не могли радіти йому.)
- Де ж Сашків рай?
(У пам'яті, у серці?)
Зачитати цитату на с 34.
Приємно …
4. Чому О.Довженко утікав у «Сашків рай»?
(Дискомфорт між величиною таланту і життям з партбілетом (клітка))
Чи вдалося системі зламати письменника?
Довженко - «підбитий птах».
Алла Горська. Портрет: обличчя Довженко охоплене руками - половина світла, половина темна.
(Аномалія роздвоєння особистості «Я (романтика)»
5. Що допомогло Сашкові стати О.Довженком?
(«Заплющуючи очі, не мав темряви в душі».
Вбирав добро, красу.
Шукав приємне.
Залишався Сашком.)
6. Що робити з тим, що неприємно? Що не подобалося О.Довженку (крім того, що Сашку)?
- Хто ми? (Колись козаками були.)
7. Сашка і Олександра Довженка хвилювало питання: Як жити у світі, в якому так багато зла, несправедливості.
- Чи змінився світ сьогодні?
- Як змінював його письменник? (твори)
- Як можемо змінити його ми?
- Що і кого треба змінювати? Когось чи себе?

8. Рефлексія.
«Сашко, я заздрю тобі»
«Сашко, я співчуваю тобі»
«О.П., я розумію...»
«О.П., я догадуюся...»
Сашко - Довженко - ми
9. Д/з Прочитати «Щоденник» (уривки)
Твір-мініатюра «Калюжі на зорях чи зорі в калюжах»
«Багато краси проходить мимо наших очей»
10. Рефлексія 2.
- Сьогодні на уроці я зрозумів, побачив, відчув.
11. Закінчення уроку
- Чи сподобався урок?
- Чи задоволені собою?
- Один одному: «Ти молодець!»
- Ми молодці!
- Хай вам завтра пощастить!


Додаток 1.
Твір - письменник
П.Тичина «Десь на дні мого серця»
«Пам'яті тридцяти»
«Похорон друга»
«Скорбна мати»
«Сковорода»
М.Рильський «Мова»
«Яблука доспіли»
«Слово про рідку матір»
«Троянди і виноград»
В.Сосюра «Третя рота»
«Так ніхто не кохав»
«Любіть Україну»
«Васильки»
«Коли потяг у даль...»
«Марія»
М.Хвильовий «Я (Романтика)»
«Вальдшнепи»
«Мати»
«Кіт у чоботях»
Г. Косинка «Мати»
В.Підмогильний «Місто»
У.Самчук «Марія»
«Нарід чи чернь»
О.Вишня «Моя автобіографія»
«Чухраїнці»
«Зенітка»
«Думи мої, думи мої»
Ю.Яновський «Вершники»
(«Подвійне коло», «Дитинство», «Шалада в морі»)
«Чотири шаблі»
М.Куліш «Мина Мазайло»
«Патетична соната»
І.Кочерга «Світчине весілля»
«Ярослав Мудрий»
Додаток 2 Голосування ногами
-- «Сонячні кларнети» написав П.Тичина.
- «Сонячні кларнети» це поема.
- «Мова» - поезія Сосюри.
- Сосюра написав поезію «Васильки»,
- «Троянди і виноград» - твір Рильського.
- Справжнє прізвище Хвильового - Губенко.
- Остап Вишня започаткував жанр гуморески.
- «Подвійне коло» - це роман в новелах.
- «Шаланди в морі» - це новела.
- «Алхіміком мудрих слів» Маланюк називав Рильського.
- Імператор залізних строф О.Ольжич.
- «Світчине весілля» написав Куліш.
- «Мина Мазайло» - філософічна трагедія.
- «Марія» - твір У.Самчука.

Категорія: Школа сприяння здоров"ю | Додав: Smile (09.11.2010)
Переглядів: 2305 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz